Đerdapska klisura
Najveća i najlepša rečna klisura Evrope, Đerdap milenijumima magično privlači ljude iz svih krajeva sveta. Čudesni i neponovljivi pejzaži ovog kraja svedoci su i okvir nastajanja prve civilizacije u Evropi. Ljudi su uvek osećali neodoljivu potrebu da osvoje divljinu i lepotu ovih predela.
Đerdapska klisura je nastala u prastaro doba kada se zbog velike geološke kataklizme taj deo Karpatskog masiva rascepio i razmakao. Kroz ovaj rascep isteklo je Panonsko more u Crno more. Sastoji se, u stvari, iz četiri klisure.
Tragovi takvih ljudskih pokušaja, od vremena rimskih legija do današnjih dana, ostali su na stenama klisure, na peščanim obalama, u naseljima.
Đerdapski sektor Dunava dugačak je 119 km. Osnovne karakteristike sektora su bile: veliki pad, velike brzine vode i snažni vrtlozi, nagle promene širine korita i dubine vode, stalne opasnosti od podvodnih stena i hridina, jednom rečju, veliki rizik za plovidbu.
Do izgradnje sistema ''Đerdap I'' najmanja širina Dunava iznosila je 165 m, a najveća dubina 80 m. Posle izgradnje širina se povećala na 220 m, a dubina na 105 m. Na izlasku iz Đerdapske klisure, Dunav se naglo širi, ali ni ovde nije imao miran tok zbog podvodnih stena koje su ga bezmalo pregrađivale. Pri niskim vodostajima one su štrćale iz vode, pa se dobijao utisak da bi covek mogao preći sa jedne na drugu obalu skačući sa stene na stenu.
Đerdapska klisura - poznata i kao Željezna vrata, zbog svoje moci, čudljivosti i neprohodnosti. Klisura se zapravo sastoji iz više delova (od Donjeg Milanovca prema Sipu: Gornja klisura, Gospođin vir, Veliki i Mali kazan i Sipska klisura) koji su međusobno razdvojeni tesnacima.
U Gospodinom viru beleži se najveća dubina Dunava od 82 metra, sto je i jedna od najvećih recnih dubina u svetu. Najgrandiozniji prizori mogu se videti u Kazanu, gde se stene uzdižu i do 300 metara iznad vode i gde Dunav menja svoju širinu, tako da njegovo korito ovde ima oblik posude nalik kazanu, po čemu je ovaj deo i dobio ime.
Nacionalni park je izuzetno bogat biljnim i životinjskim svetom, tu se nalazi i jedna od najvećih hidrocentrala u ovom delu Evrope sa svojim ogromnim akumulacionim jezerom. Zbog svog dobrog položaja i lepote, ovaj deo je imao bogatu istoriju, pa su tu i mnogobrojni kulturno-istorijski spomenici, poput Lepenskog vira, rimskog puta, tvrđava ...
Kad se umorite od silne prirodne lepote, prošetajte po jedinstvenom 8000 godina starom neolitskom naselju Lepenski vir ili bacite pogled na ostatke starih rimskih utvrđenja i srednjevekovnih tvrđava ...
Hajdučka vodenica
Nalazi se na lučnoj uvali u podnožju Malog Štrpca, između Velikog i Malog Kazana.
Na ovoj lokaciji otkriveno jei manje rimsko i srednjovekovno naselje, crkva i nekrop-ola. Lokalitet je, između ostalog, čuven po skupocenim ostvama srednjovekovnog srebrnog i ranovizantijskog zlatnog novca, koje se uva i izlažu u Arheološkom muzeju Đerdapa (Kladovo).
Predeo obale oko lokaliteta je pristupačan i danas,poznat kao atraktivna,omiljena turistička tačka,jer se nalazi u središtu fascinantne Donje klisure Dunava,kraj magistralnog puta, naspram već poznatog lika dačkog vladara Decebala, isklesanog u steni krajem 20 veka i nove crkve Sv.Nikole, koja je podignuta na samoj ivici ušća Mrakonije, u potpuno nenaseljenoj klisuri.